ימים ראשונים בגן

 

הסתגלות לגן בימים הראשונים

 
הסתגלות היא תהליך, וכל תהליך דורש זמן. תהליך ההסתגלות יהיה הרבה יותר קל לילדכם, אם תהיו רגועים ושלמים עם החלטתכם לגבי בחירת הגן, תתנו אמון בצוות הגן ותסמכו על יכולתו של ילדכם להתמודד ולהסתדר בגן. הורה שמהסס, מעביר לילד תחושה של חוסר ביטחון ומקשה על הסתגלותו.
 

שיתוף פעולה עם הגננת

 
רצוי מאוד ואף חשוב לשתף פעולה עם הגננת. למשל, כשהיא מבקשת לעזוב את הגן, יש לעשות זאת ולתת בה אמון מלא – היא תסתדר עם הילד!
 

טקס הפרידה מהילד

 
כשמביאים את הילד לגן בבקרים הראשונים, ניתן לבצע "טקס פרידה" קבוע וקצר שישדר לילדכם תחושת ביטחון. הטקס יכול להתבצע באופן הבא: להיכנס יחד עם הילד לגן, להישאר עמו כ- 4-5 דקות, לתת לו אפשרות לשתף אתכם במשחק כלשהו, לתת נשיקת פרידה ולומר שלום.

רצוי לא להאריך יתר על המידה את זמן שהותכם בגן. רצוי לא להיעלם לילד בזמן שהוא משחק, דבר שעלול לגרום לחוסר ביטחון ולחוסר אמון. לאחר הפרידה ועזיבת הגן, רצוי לא לחזור ולהיפרד שוב ושוב או להציץ מבחוץ. אם יגלה אתכם, הילד עלול להתחיל לבכות והסתגלותו עלולה להתעכב. עם זאת, גם אם הילד יבכה, סביר להניח שיירגע במהרה.

הטקס יכול להתקיים במשך מספר ימים רצופים. כדי לא להקשות על תהליך ההסתגלות של הילד לגן וכדי לא להקשות על עבודת הגננת, יש להגביל את מספר הימים ולעמוד בכך.
 

אופן ההתנהלות בימים הראשונים בגן

 
  • ביום הראשון – ההורים נשארים עם הילדים לשעה בגן, כשבמהלכה הם מצטרפים למפגש, מכירים את הסביבה ואת החברים החדשים ואוכלים ארוחת בוקר יחד.
  • בימים השני והשלישי – ההורים מגיעים עם הילדים לגן, ונשארים בקרבת מקום לאחר הפרידה. זאת כדי לא להשאיר ילד במצוקה.
  • ביום הרביעי – אנשי הצוות מסייעים להורים בעת הפרידה בבוקר. עם זאת, עדיין חשוב שההורים יימצאו בקרבת מקום למקרה ולילד תהיה בעיה. שעת עזיבת הגן ביום זה היא מאוד אינדיבידואלית, וצוות הגן דואג לעדכן את ההורים לגבי הזמן המומלץ לילדיהם. חשוב לדעת: ההשתלבות נעשית בתיאום עם הגננת, בהתאם לקצב השתלבות ילדכם בגן. נודיע לכם במידה וילדכם ישתלב היטב וילך לישון עם כל הילדים לאחר ארוחת הצהריים, כדי שתוכלו להגיע לאסוף את הילד בשעה 16:00. נצלצל להודיע לכם במידה ויתעורר מהשינה.
 

מה להביא לגן ביום הראשון?

 
  • 5 חיתולים
  • חבילת מגבונים
  • 2 מוצצים
  • משחה לטוסיק
  • סדין ושמיכה
  • 2 סטים של בגדים בהתאם לעונה

חשוב:
יש לכתוב את שם הילד על כל חפץ בטוש פרמננט בלתי מחיק!

צוות קידס גן קשוב לצורכי הילדים, ותמיד עומד לרשותכם, ההורים. אל תהססו ליצור קשר עם מנהל הגן, יקי מור, לכל שאלה: 3253085 - 052.