פעילויות שונות בגן

 
קידס גן מציע לילדים מגוון עשיר של פעילויות מהנות, מלמדות ויצירתיות.
 

חוגים וספורט

 
בגן מאמינים שהעיסוק בספורט משפר את הביטחון העצמי של הילד, בנוסף להנאה ולשיפור יכולת התנועה. הילדים מבלים שעות רבות במשחקי ספורט ותנועה, ומלווים על-ידי גננת שעברה הכשרה בנושא תנועה לגיל הרך. בחצר הגן מכשירים ומתקנים נוספים, כדי שהילדים ימשיכו בעיסוק בספורט גם בעת הבילוי בחוץ.
 

מוזיקה בגן

 
הגן פותח בפני הילדים דלת לעולם הצלילים מתוך אמונה שהמוזיקה היא שפה, שאפשר להרגיש ולחוות אותה באווירה מיוחדת ומרגיעה. המוזיקה נמצאת בבסיס של כל השיעורים והפעילויות בגן. גם שעת סיפור ושיעורי טבע, התעמלות וחשבון מועברים באמצעותה. המטרה היא שהילדים יהיו ערניים, יפתחו יכולת ריכוז גבוהה, יחושו דברים ויגיבו לכל מה שקורה בגן.

הילדים מתחלקים לתזמורות שונות ומנגנים במגוון רחב של כלים המותאמים לגילם. במהלך היום הם מאזינים לכל סוגי המוזיקה: מוזיקה קלאסית, מוזיקת עמים, מוזיקה מודרנית ועוד.
 

אומנות ויצירה

 
אומנות מעשירה את עולמו של הילד, נותנת ליצירתיות שבו לצאת ומאפשרת לו לבטא את עצמו. בפעילות היומיום בגן שמים דגש על היצירה, אשר באה לידי ביטוי בכל דבר ובאמצעות כל חומר. המטרה המוצהרת היא שהילדים יתנסו במגוון חומרים רחב ככל האפשר: צבעי גואש, צבעי ידיים, צבעי מים, אבנים, עצים, קרטון, פלסטיק ועוד. העבודה נעשית בקבוצות של 4-5 ילדים באמצעות מוזיקה, שירה או התבוננות בטבע. הפעילות כוללת פיסול, נגרות ועוד.

גם הנושאים הרגילים מועברים בגן בצורה לא קונבנציונלית, מתוך אמונה שילדים מסוגלים ללמוד כל דבר, אם פונים אליהם ברמה ובמינון המתאימים. ההיכרות עם עולם האומנות נעשית באופנים שונים: עבודות יצירה בקבוצות, צפייה ביצירות או לימוד על יצירת אומנות ועל אומנים מפורסמים.

הילדים עובדים עם מגוון רחב של חומרים ומהם הם יוצרים, מפסלים, עושים פסיפסים, מציירים ומדביקים. בקידס גן מאמינים כי על הסביבה לגלות את הילד ולא לעצב אותו. בשנותיו הראשונות של הילד קיימות תקופות רגישות, שבהן נוח לו במיוחד לקלוט גירויים מסוימים. אם שמים לב לתקופות אלה, ניתן לעזור לילד להבין את סביבתו ולשלוט בה. לדוגמה: מרגע הלידה ועד גיל 3 המוח קולט חוויות חושניות, מגיל שנה וחצי ועד גיל 3 מתפתחת השפה ובגיל שנתיים עד 4 משתכללים החושים.

בגן שמים דגש רב על פיתוח 5 החושים, שכן הילד לומד באמצעותם את העולם. כל נושא נלמד בעזרת אמצעים ממחישים, והילדים יכולים לחוות אותו באמצעות החושים.

צוות הגן אינו כופה את החינוך על הילד, אלא יוצר עבורו סביבה לימודית שבה הוא חופשי לפעול ולהתפתח בדרכו הטבעית, ושבה הכול/הרוב מותר ונמצא בהישג יד. כך הילדים לומדים בעצמם, כאשר הם מקבלים את הגירויים המותאמים לשלב ההתפתחותי שלהם.

בקידס גן מאמינים שמטרת הלימודים בגיל הרך היא הקניית כלים ויצירת תבניות, שאליהן ייכנס המידע בעתיד בקלות. מטרה נוספת היא ללמד את הילדים להתייחס ללימודים כאל חוויה מהנה ולא כאל מטלה. בדרך זו יגיעו הילדים לבית הספר עם אהבה ללמידה, והדבר יחזק את ביטחונם העצמי. כל נושאי הלימוד בקידס גן מועברים בדרך של משחק, חוויה חושית והנאה, כך שהלמידה היא הערך המוסף.
 
 
פעילויות יצירה בקידס גן
 
 
 
קידס גן – מוזיקה בגן
 
 
 
קידס גן – גן דו-לשוני
 
 
 
 

מסיבות וקבלת שבת

 

קבלת שבת

 
בימי שישי הילדים מנקים את הגן, מכינים אותו לקראת קבלת השבת, מקשטים את הגן בפרחים ואופים חלות, עוגות ועוגיות. ההורים מוזמנים להצטרף בשעה 11:30 לקבלת השבת, הכוללת סיפור בהשתתפות הילדים ושירי שבת סביב השולחן.
 

ימי הולדת

 
בגן קידס אוהבים לחגוג ימי הולדת, ומזמינים את המשפחה המורחבת של חתן/כלת השמחה להצטרף לחגיגה. הילדים מסדרים את הגן למסיבה, שרים שירים, נותנים מתנות ומברכים את בעל השמחה. בדרך כלל ההורים מביאים עוגה ושקיות יום הולדת לילדי הגן. כמו כן, מוזמנים ההורים להשתתף בהכנת הצגה או להעלות רעיונות אחרים.
 

חגים ומסיבות

 
בגן חוגגים את חגי ישראל, ויחד עם זאת מעודדים היכרות של חגים נוספים, במידה ויש בגן ילדים מתרבויות אחרות. בגן מכינים עבודות יצירה בנושא החג, מעלים הצגות ואוכלים את אוכל החג המיוחד.
 

גינת ירק

 
בנוף שמשקיף אל שדות גבעת-חן, מלמדים את ילדי הגן לשמור על הסביבה ולאהוב אותה, כדי לקבל ממנה חזרה מזון איכותי, יופי ובריאות. הנחת היסוד היא שאם הילד יקבל מזון בריא וסביבה טבעית נעימה לעין, ישפיע הדבר על מצב רוחו, והוא יהיה רגוע, שליו ובריא יותר. בנוסף לכך, הילדים שותלים ירקות ומגדלים אותם בערוגה אישית. מערוגתם הם לוקחים ירקות להכנת מרק וסלט ואף לטנא בחג שבועות. בכל בוקר הם מתאספים בסמוך ללול התרנגולות, ממתינים בקוצר רוח להטלת הביצים ואז מביאים אותן אל המטבח להכנת ארוחת בוקר. הטבחית שלנו דואגת להזין את ילדי הגן באוכל בשרי, כשר, מזין וטעים, שהותאם לקבוצות הגיל על-ידי דיאטנית.
 

ספרים בגן

 
הגן פועל במטרה להקנות לילדים בסיס טוב להבנת הנקרא והנשמע בעברית ובאנגלית. ישנו דגש רב על לימוד ספרות ולשון, לצורך העשרת שפת הילדים והפיכתה ליפה ולתקנית הן בעברית והן באנגלית. לאור העובדה שהשפה התקנית נעלמת אט-אט ומוחלפת בסלנג, מאמינים בגן שאם מקנים לקטנטנים שפה עשירה ויפה כבר בשלב זה, משהו מזה יישאר גם בעתיד.

בגן משתמשים בסיפורים מומחשים ובשעשועי לשון, כדי ללמוד נושאים ומיומנויות שונות, כגון: הפכים, צורות זכר ונקבה, תיאור עצמים ופריטים ומשפטים מורכבים. פיתוח שפה נעשה גם באמצעות ניתוח דקלומים ושירים ושאילת שאלות שמבוססות על הבנה, במטרה לחדד את יכולת החשיבה.

בגן ספרייה פעילה המציעה שפע של ספרים. ההורים והילדים מחליפים בה ספרים ללא הגבלה של כמות וללא מועד החזרה.
 

בייבי בלוז

 
מופע התרמה שנתי שמיועד כל שנה לאגודה אחרת, כגון: כנפיים של קרמבו, וראייטי ובית איזי שפירא. המופע מועלה בשיתוף ההורים. הילדים יוצאים נשכרים מחוויית הנתינה, לומדים על העמותות השונות וחווים כבר בגיל צעיר עמידה על במה מול קהל.